+421 905 231 045     kuth@mediderma.sk

Kategórie
Skip Navigation Links > Realizácie > Služby > Výstavba zelených striech na kľúč

Výstavba zelených striech

Výstavba zelených striech Výstavba zelenej strechy je výbornou cestou ako využiť priestor mesta, chrániť životné prostredie a šetriť z dlhodobého hľadiska. Tieto vegetatívne alebo záhradné strechy - časť strechy s rastlinami inštalovanými ponad hydroizolačnú membránu - sa stali veľmi úspešným riešením na celom svete.

Naša spoločnosť spolupracuje s internetovým časopisom DAIBAU.sk, ktorým sme poskytli našu odbornú radu v oblasti výstavby zelených striech.

Zobraziť článok

Výhody:

  • Priaznivo ovplyvňujú klímu v mestách
  • Obmedzujú prašnosť, regulujú vlhkosť vzduchu.
  • Doplnková tepelná a hluková izolácia (až -50dB).
  • Spomaľujú odtok vody pri daždi a tým znižujú záťaž kanalizácie.
  • Chránia strešnú krytinu pred mechanickým poškodením a UV žiarením.
  • Znižujú tepelné namáhanie strešného plášťa.

Nevýhody:

  • Zvyšujú zaťaženie nosnej konštrukcie
  • Vyššie náklady na realizáciu
  • Náročnejšia oprava prípadných porúch izolácie
  • Náročnejšia údržba – zavlažovanie, doplňovanie vegetácie, …

História

Výstavba zelených striech Realizácie vegetačných striech sú časté hlavne v západnej Európe. V USA vykazujú zelené strechy ročný nárast 30%-40%. U nás boli strešné záhrady navrhované hlavne v 30. – 40. rokoch a neskôr od 70. rokov 20.storočia . V súčasnosti sa navrhujú stále častejšie.

Podobne aj v mnohých európskych mestách sú kladené technické požiadavky na výstavbu, ktoré nariaďujú nahradiť časť zastavanej plochy budovy náhradnou zeleňou. Najjednoduchšie je potom zelená strecha. Aj developeri začínajú s výstavbou bytov, ktoré majú zelené terasy a strechy, keďže je o ne veľký záujem. Spoločnosť Mediderma má bohaté skúsenosti s návrhom a realizáciou vegetačných striech.

Typy zelených striech

Pri návrhu skladby strešnej záhrady sa vychádza z rovnakých konštrukčných zásad ako pri návrhoch ostatných striech, tzn. vlastné vegetačné súvrstvie by sa malo realizovať bezprostredne po dokončení vrstiev strešného plášťa (pri klasických strechách ukončenou hydroizolačnou vrstvou, a pri strechách obrátených resp. kombinovaných tepelnou izoláciou s ochrannou textíliou).

Z hľadiska použitých druhov ozelenenia rozlišujeme extenzívne a intenzívne vegetačné strechy.

Extenzívna vegetačná strecha

Extenzívna vegetačná strechaExtenzívnu strešnú zeleň môžeme charakterizovať ako odolnú a nenáročnú. Patria sem hlavne machy, niektoré trávy, divoké byliny, kobercové trvalky, skalničky a rozchodníky. Toto ozelenenie sa navrhuje pre strechy s únosnosťou 60 – 300 kg/m2 pri 6-14cm strešného substrátu. Zvyčajne nie je potrebné navrhovať závlahový systém.

Intenzívna vegetačná strecha

Intenzívna vegetačná strechaIntenzívna strešná zeleň zahŕňa trávniky, kvetiny, rôzne druhy kríkov a stromov. Tento typ ozelenenia potrebuje hrúbku substrátu viac ako 20 cm a preto sa môže navrhovať iba pri strechách s únosnosťou až do 1500 kg/m2. Nutnosť závlahového systému.

Referencie zelené strechy

Newsletter

Sledujte nás na

Mobilná verzia

Mám záujem o *
Veľkosť projektu:
Mesto:
Detailné informácie:
Meno a priezvisko: *
E-mail: *
Telefónne číslo: *
Súhlasím so spracovaním osobných údajov podľa zákona NR SR č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov pre účely portálu turtle.sk na dobu neurčitú.

Všetky práva vyhradené © 2018 - 2022 MEDIDERMA spol. s r. o. / Developed by MrCode.NET

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. x